четверг

Відкритий урок на тему: "У світі української народної пісні" (6 клас)



ТИП: Систематизація та узагальнення знань.
МЕТА: закріпити знання учнів про художні особливості українських народних пісень;
показати багатоманітність і неповторність тематики українських народних пісень та їх спрямування.
ВИХОВНА МЕТА: прищеплювання учням любов до української  народної пісні, як неперехідної цінності народу;
розвивати творчі здібності шестикласників.
ОБЛАДНАННЯ:       малюнки, створені учнями до улюблених  українських народних пісень, запис української народної  пісні;
українські народні костюми.

ХІД УРОКУ

              1. Організація класу до роботи.

ЕПІГРАФ:
Наша дума, наша пісня
Не вмре, не загине.
От де, люди, наша слава,
Слава України! –
Т.Г.Шевченко
                2. Вступне слово вчителя:
                Справді, У країну не можна уявити без пісні. Відомий дослідник української народної творчості Олександр ДЕЙ писав: «Українська народна пісенність – ніби вічно мінливе поетичне море глибиною в шеренгу століть, а шириною – як уся українська земля… Котить і котить вона свої мелодійні хвилі по українських просторах і вихоплюється самоцвітами-бризками ген-ген за національні береги… »
                Українська пісня! Хто не був зачарований нею? Хто не пов’язує її з найсвітлішими спогадами про дитинство, юність, зрілість, з  мріями бути красивим і ніжним, сильним і хоробрим? Який митець не був натхненний її багатющими мелодіями, безмежною широтою і красою її образів, її чарівною силою, що викликає в людській душі найтонші, найглибші асоціації, почуття думки і прагнення творити красу?
       Сьогодні ми з Вами помандруємо по цьому дивовижному світі української народної пісні. А гідом у цій мандрівниці буде наш гість.
-         Діти, ви чуєте? До нас хтось стукає. (Звучить голос скрипки.
Під ці звуки входить гість – Українська народна пісня).
-         Інсценування легенди про українську народну пісню.
-         Звучить уривок з української народної пісні. (В цей час читається уривок  «На крилах пісні» М.М Коцюбинського).

3. Робота з класом.
         ФРОНТАЛЬНЕ ОПИТУВАННЯ:
         а) Які прислів’я  та приказки про українську пісню ви знаєте?
                   1. Найдорожча пісня, з якою колисала
                   2. Піснею до серця, серцем до народу.
                   3. Пісня ні в добру, ні в злу годину не покидає людину.
                   4. Хто співає в смутку, тому полегша прудко.
                   5. Пісня до правди доводить.
                   6. Хто співає, той журбу проганяє.
                   7. Хто співає, у того робота скоро минає.
         б)      1. Який твір називається народною піснею? (Народна пісня – невеликий усний
    віршований твір, що співається). 
2. На які дві групи поділяються українські народні пісні?
    (Обрядові та історичні).
3. Які пісні називаються обрядовими? (Ті пісні, що виконуються під час
    обрядів)
4. Які обрядові пісні ви знаєте? Наведіть приклади (Колядки, щедрівки,
   веснянки, обжинкові пісні).
5. Які пісні називаються історичними? Наведіть приклади (Пісні, в яких
    зображено важливі події минулого та видатні особи. «Пісня про Байду»;
    «Ой Морозе, Морозенку»; «Пісня про Устима Кармелюка»).
         в)      Розкажіть про свою улюблену українську народну пісню, закінчуючи речення: Найбільше мені подобається українська народна пісня… за планом.

                   ОРІЄНТОВНИЙ ПЛАН ВИСТУПУ:
         1. Коли і як познайомився з піснею.
         2. Яким настроєм вона пройнята?
         3. За що уподобав саме цю пісню.
         4. Найкращі, хвилюючі рядки в ній.
         5. Картинки, що виникають в уяві при слуханні пісні?
         6. Над чим вона спонукає замислитись? (Інші учні роблять орієнтовні записи в зошитах при монологічному виступі, заповнюючи таблицю):
        
Виступаючий
Назва пісні
Які мрії і переконання
висловлено
Оцінювання
















        

                   4. Систематизація учнями навчального матеріалу.

         ВСТУПНЕ СЛОВО ВЧИТЕЛЯ:
                   а) Для того, щоб систематизувати й узагальнити наші знання про українську народну пісню створюємо 3 робочі групи; кожна має дослідувати одну пісню і розповісти про свої дослідження всьому класу. В кожні групі учні розподіляються за ролями:
                   1.«Доповідачі»  (готують загальний виступ про пісню за ?? підручника)
                   2.«Теоретики»   (у тексті пісні знаходять художні притоми: пост. Епітети,
        гіперболи, повтори, порівняння, з якою метою вони
        використані).
                   3.«Ілюстратори» (в українських народних костюмах співають або в/ч
українську народну піню).

         ПІДСУМКОВА БЕСІДА:
                  
                   1. Чи цікаво було працювати самостійно?
                   2. Що викликало труднощі?
                   3. Дослідження якої групи сподобалось?
                   4. На вашу думку, групи впоралися із завданням?

Рейтинг

роботи

Комментариев нет:

Отправить комментарий